5 pomysłów na sierpień: nauka Business English i Legal English (czytanie)
Czas na kolejny wpis z serii #5pomysłów!
Jest to seria, w której dzielę się pomysłami, inspiracjami i źródłami do nauki Business English i Legal English. W szczególności takimi, na podstawie których samodzielnie można pracować nad umiejętnościami językowymi. Nie są to reklamy, a wyłącznie źródła, z których albo sama od dawna korzystam, albo takie, które na bieżąco znajduję i uważam je za godne polecenia.
Dzisiejsze zestawienie skupione będzie na czytaniu oraz książkach bądź miejscach, gdzie możecie takie materiały uzyskać – w szczególności jeśli mieszkacie w Warszawie (lecz nie tylko).

Photo by Pixabay on Pexels.com
Numer 1 (Warszawa)
Czytasz książki w języku angielskim? A może zawsze chciałeś spróbować. Bardzo polecam tę metodę nauki angielskiego, choć niektórym wydaje się dość staromodna. Oczywiście warto również oglądać filmy i seriale po angielsku, gdyż wtedy od razu słyszymy także poprawną wymowę. Jednak praca z tekstem także ma wiele zalet. Łatwiej też skupić się wyłącznie na języku, bo po prostu rozprasza nas mniej bodźców. W temacie czytania książek po angielsku. Miejsce, które z całego serca polecam to TheBooks – antykwariat z książkami w języku angielskim. Znajdziecie tam głównie beletrystykę, ale kiedyś trafiłam też na podręczniki do nauki angielskiego. 😉 Większość książek jest w cenach od 3 do 9 zł.

Photo by Ylanite Koppens on Pexels.com
Numer 2 (Warszawa)
Jeśli nie kupować książki na własność, to można je wypożyczać. Miejscem w Warszawie, które ogromnie polecam jest Biblioteka Praga-Południe, a dokładniej Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych przy ul. Meissnera 5. Mimo, iż nie mam tu najbliżej, bardzo lubię tu zaglądać. Tutaj uwaga – zbiory obejmują też pozycje do nauki Business English i Legal English, które są słabiej dostępne na rynku niż podręczniki do General English. Jest to więc dobry sposób, żeby sprawdzić, czy dany podręcznik nam pasuje i dopiero wtedy zdecydować się na zakup.
Katalog Wypożyczalni znajdziecie tutaj
Numer 3
Wskazówka: jeśli czytanie po angielsku sprawia ci trudność, zacznij od książek, które przeczytałeś już po polsku. W ten sposób nie będziesz blokować się przez słowa, których nie rozumiesz. Jeśli natomiast pracujesz na co dzień w języku angielskim, spróbuj zacząć czytać literaturę branżową. Można zacząć choćby od krótkich artykułów, które sprawią, że specjalistyczne słownictwo przestanie być trudnością.
Numer 4
Jeśli interesuje Was relacja prawa i języka od strony naukowej to serdecznie polecam swoją ostatnią lekturę, czyli “Teoretycznoprawne i logiczne uwarunkowania przekładu prawnego” autorstwa dr hab. Anny Jopek-Bosiackiej. Temat ujęty trochę od innej strony niż w poprzedniej pozycji, którą jest popularny “Przekład prawny i sądowy”. Szczególnie ciekawe jest ujęcie tematu przekładu z perspektywy logiki prawniczej. “Must have” każdego tłumacza, ale i niezwykle ciekawa pozycja dla prawników.
A post shared by Legalnik (@legalnik.english) on Aug 16, 2020 at 10:34am PDT
Numer 5
Jeśli mowa o książkach to nie mogę nie wspomnieć o słownikach. Oczywiście w ostatnich czasach papierowe słowniki stały się zdecydowanie mniej popularne i jak najbardziej zachęcam do korzystania ze słowników online. Natomiast w przypadku nauki specjalistycznego słownictwa jak w przypadku Legal English, warto mieć też pod ręką choć jeden dobry, papierowy słownik. Dlaczego? Darmowe słowniki online nie zawsze zawierają specjalistyczne terminy i może się okazać, że papierowy słownik w takim przypadku będzie dużo bardziej przydatny. Przykładowo taki jak na zdjęciu z mojego posta poniżej – jest to słownik angielsko-angielski, więc będzie przydatny przy pracy z terminami prawnymi krajów anglojęzycznych. Jeśli interesuje Cię polskie prawo po angielsku, zaopatrz się w słownik polsko <-> angielski. 🙂
A post shared by Legalnik (@legalnik.english) on Mar 14, 2020 at 1:36pm PDT
Jeśli podoba ci się ten post, będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz Legalnika bądź ten post na FB lub instagramie! 🙂 Chętnie też dowiem się, jak u Was jest z tym czytaniem, więc nie krępuj się żeby zostawić komentarz. 😉
#jakczytaćpoangielsku #readingesl #reading #czytanieangielski #LegalEnglish #Legalnik #czytaniepoangielsku #BusinessEnglish #5pomysłów