top of page

BEC (Business English Certificate) - czym jest i czy warto?BEC to egzaminy Cambridge sprawdzające umiejętności językowe w tematyce biznesowej dostępne na trzech poziomach:


1) B1 BEC Preliminary

2) B2 BEC Vantage

3) C1 BEC Higher


Analogiczne egzaminy Cambridge z języka ogólnego to m.in. powszechnie znane FCE (B2), CAE (C1) oraz CPE (C2).

BEC będzie zatem świetną alternatywą dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności językowe w obszarze tematyki biznesowej.


Szczegółowe informacje o poszczególnych poziomach oraz arkusze pokazowe można znaleźć tutaj: https://www.cambridgeenglish.org/pl/exams-and-tests/qualifications/business/


Czy warto uzyskać certyfikat BEC?


Tak jak w przypadku wszystkich certyfikatów Cambridge są one uznawane na całym świecie, jednak w większości przypadków nie są one obligatoryjne, a znajomość języka jest przede wszystkim sprawdzana na rozmowie kwalifikacyjnej. Natomiast przygotowywanie się do konkretnych zadań egzaminacyjnych jest zwykle świetnym motywatorem do pracy, ponieważ:


- wyznaczając sobie cel w postaci egzaminu tworzymy sobie konkretny termin na opanowanie materiału, a tym samym jesteśmy bardziej zmotywowani do przerobienia go na czas;

- pracujemy nad wszystkimi umiejętnościami językowymi - egzamin składa się z części Reading and Writing, Speaking oraz Listening;

- poznajemy różnorodne struktury i pracujemy z ustrukturyzowanym materiałem, który zapewni nam osiągnięcie zakładanego poziomu;

- wzbogacamy swoje CV.


Dla kogo to certyfikat?


BEC to certyfikat dla wszystkich, którzy pracują bądź chcą lub będą pracowali w miejscu, w którym wymaga się znajomości języka angielskiego. Szczególnie przyda się osobom, którym zależy na wzbogaceniu zakresu słownictwa, pracy nad przygotowywaniem maili i notatek dla klientów czy rozmawianiu na tematy szeroko związane z biznesem i pracą.


Czy dla prawnika lepszym wyborem będzie BEC czy TOLES?


TOLES jest egzaminem skupiającym się na terminologii prawniczej, czego nie ma podczas egzaminu BEC. Natomiast brak w nim części sprawdzającej mówienie, słuchanie czy pisanie.

BEC będzie zatem dobrym wyborem jeśli zależy nam na podniesienie poziomu językowego opierając się o tematykę biznesową.

Przygotowanie do TOLES oraz BEC może się także bardzo dobrze uzupełniać.


Co zrobić, aby dobrze się przygotować?


Warto zaopatrzyć się w rekomendowane przez Cambridge materiały oraz arkusze z poprzednich lat. Niezbędna będzie systematyczna praca nad wszystkimi umiejętnościami językowymi. Oczywiście jest możliwe samodzielne przygotowanie się, lecz jeśli rozważasz przygotowanie do BEC i myślisz nad uczestniczeniem w rocznym kursie przygotowującym do BEC, wypełnij poniższą ankietę, aby zadeklarować poziom. Przygotowuję obecnie kurs online w małych grupach, który ruszy na jesień, podczas którego łączyć będziemy pracę samodzielną pomiędzy zajęciami ze wspólnym ćwiczeniem wymaganych umiejętności opierając się na oficjalnych materiałach przygotowujących, jak i moich autorskich propozycjach.

Zależnie od liczby osób zainteresowanych danym poziomem powstanie odpowiednia liczba grup na danym poziomie.
132 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page