top of page

Gramatyka dla prawa i biznesu cz. 2 PRESENT CONTINUOUS + porównanie Present Simple vs. Present Conti

Nadszedł czas, aby dokończyć tematykę czasów teraźniejszych w angielskim. Jeśli nie czytałeś poprzedniego postu na temat Present Simple to zapraszam tutaj.

Jeśli masz problem z rozróżnieniem, kiedy należy użyć Present Continuous a kiedy Present Simple, to ten wpis jest dla Ciebie. Natomiast jeśli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie to polecam sprawdzić się w dwóch ostatnich ćwiczeniach z pliku poniżej – ćwiczenia te obejmują porównanie Present Simple i Continuous.

Jak tworzymy czas Present Continuous?

Zaczniemy od budowy czasu Present Continuous, która jest dość prosta. Spójrz na infografikę poniżej, aby powtórzyć, jak tworzymy czas Present Continuous.

Infografikę możesz też pobrać tutaj:

InfografikaPobierz

PLEASE NOTE: trochę inaczej budujemy pytania z “Who” – nie możemy wstawić w tym przypadku podmiotu do zdania. O podmiot właśnie pytamy. Dlatego tutaj konstrukcja to Who + am / is / are + czasownik z “ing” (Present Participle) + reszta pytania…. np.:

Who is standing there?

Kto tam stoi?

Kiedy używamy Present Continuous?

 1. kiedy coś dzieje się w tym momencie lub jest w trakcie (zaczęło się i jeszcze nie skończyło): He’s sitting in his office right now.

 2. kiedy coś ma miejsce tymczasowo: He’s working in Africa. (=pracuje tam tylko tymczasowo, zwykle nie pracuje w Afryce)

 3. gdy mówimy o zmianach i rozwoju: The prices are going up.

 4. gdy coś się powtarza, ale jest to coś, co nas irytuje (bez przerwy, zawsze): Max is always losing important documents!

 5. mówimy, że mamy jakiś zamiar lub coś zaplanowaliśmy: I’m seeing Ann tomorrow. (=jesteśmy już umówione) – to zastosowanie Present Continuous do przyszłości.

 6. mogą być to również powtarzalne czynności (z tym, że koncentrujemy się na tym, że obecnie tak się dzieje – sugerujemy, że odbiega to od tego, co dzieje się zwykle): I’m working a lot these days. (sugeruję przez to, że ostatnio pracuję więcej niż zwykle).

 7. po “while”, jeśli mówimy w czasie teraźniejszym: Don’t focus solely on what will happen while you are speaking.

A zatem użyjesz Present Continuous m.in. aby:

 1. opowiedzieć o bieżących projektach / zadaniach: We’re waiting for Tom’s signature.

 2. opisać obecne tendencje: The UK market is currently particularly challenging.

 3. opowiedzieć o swoich planach (gdy już się umówiliśmy, kupiliśmy bilety itd.): I’m going to a conference next month.

 4. opowiedzieć, czym teraz / obecnie się zajmujesz – i dlaczego jesteś bardzo zajęty 🙂 I’m working on the draft contract at the moment.

Present Simple a Present Continuous

W przypadku pisania umów raczej nie skorzystasz z Present Continuous. Dlaczego? Określając zobowiązania stron w czasie teraźniejszym korzystamy z Present Simple – w końcu nie mamy wtedy na myśli czegoś tymczasowego, czy dziejącego się tylko w tym momencie.

Należy także pamiętać, że niektóre czasowniki zawsze będziemy stosowali w Present Simple – np. have w znaczeniu posiadania.

I have a house with a garden.

Mam dom z ogrodem.

Natomiast w innych znaczeniach już możliwe będzie także zastosowanie czasu Present Continuous:

I’ll call you later. I’m having breakfast now.

Zadzwonię do ciebie później. Jem teraz śniadanie.

Do tzw. “state verbs”, czyli czasowników, które nie tworzą (albo prawie w ogóle nie tworzą) formy Continuous należą między innymi czasowniki określające emocje, opinie, czy określające zmysły, np.: love, hate, agree, promise, insist, recommend, smell, taste etc.

This food tastes great (NOT is tasting).

W użyciu czasów teraźniejszych w języku biznesowym zdecydowanie przeważa Present Simple, natomiast w Legal English praktycznie większość zastosowań czasu teraźniejszego odnosi się właśnie do tego czasu.

Ćwiczenia do pobrania

Poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń do druku wraz z odpowiedziami w formacie PDF. Ćwiczenia obejmują czas Present Continuous oraz Present Simple.

Present Continuous exercisesPobierz

Present Continuous answer keyPobierz

Owocnej nauki – zarówno dla tych, którzy mierzą się z czasami teraźniejszymi po raz pierwszy, jak i tym, którzy odświeżają i uzupełniają wiedzę!

#PresentContinuous #angielski #czasyteraźniejsze #Gramatykadlaprawaibiznesu #naukaangielskiego #biznes #ćwiczenia #presentsimple #prawo #Gramatyka

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page