top of page

Jak samodzielnie uczyć się Business English? Grudniowe pomysły…

Jak samodzielnie uczyć się Business English? Jak uzupełnić naukę na kursie, aby była bardziej efektywna? To na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule oraz wskażę kilka konkretnych pomysłów – do których będę dodawać sukcesywnie kolejne. Na start ogólne wprowadzenie do tematu, czyli jak się uczyć oraz 5 ciekawych pomysłów na samodzielną naukę. 🙂 Może część z nich już znacie?

Jak zacząć?

Czy potrzebuję podręcznika specjalnie dedykowanego do nauki Business English? A może najlepiej zapisać się na kurs? Możliwości jest wiele, jednak najważniejsza jest motywacja do nauki. Kurs z lektorem to komfort, gdyż otrzymujemy gotowe materiały, wsparcie i fachową wiedzę. Niektórzy jednak wolą uczyć się sami, bądź szukają dodatkowych możliwości nauki, mimo uczęszczania na zajęcia. Warto na początek określić swój cel językowy – inaczej wygląda sytuacja, gdy potrzebujemy szybko osiągnąć określony poziom (np. mając wymaganie uzyskania certyfikatu językowego w pracy w określonym terminie), a inaczej, gdy po prostu rozwijamy swoje umiejętności językowe z pasji, w ramach hobby. Fakt jednak jest taki, że dobrym pomysłem jest dywersyfikowanie materiałów i korzystanie z różnych źródeł – język to żywe i ewoluujące zjawisko, więc korzystanie z jednego źródła nigdy nie da nam pełnego obrazu.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Z jakich materiałów korzystać?

Podręcznik przeznaczony do nauki biznesowego angielskiego bardzo ułatwia naukę, gdyż koncentruje się na tych tematach, które nas interesują (unikamy tym samym typowych szkolnych tematów, które nie są niezbędne w komunikacji biznesowej). Często jednak sam podręcznik nie wystarcza, bądź po prostu jest zbyt schematyczny i niedostosowany do poziomu. Naukę Business English warto wzbogacać o materiały autentyczne, których jest mnóstwo. Wystarczy wejść w zakładkę “Business” na stronie BBC czy jakiegokolwiek anglojęzycznego portalu zajmującego się tematami biznesowymi.

Na początek należy także zastanowić się czy potrzebujemy wyłącznie uzupełnienia terminologii związanej z branżą, czy jednak jednocześnie podniesienia ogólnego poziomu językowego – użycie języka nigdy nie jest oderwane od General English, a więc także w przypadku języka specjalistycznego musimy mieć podstawy językowe jak znajomość gramatyki czy słownictwa ogólnego.

Idąc na kurs, bądź umawiając się na pierwsze spotkanie z lektorem warto przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy i przekazać to lektorowi na samym początku, a wtedy na pewno oszczędzimy cenny czas podczas zajęć.

Photo by Startup Stock Photos on Pexels.com

Otaczaj się językiem

Przerobienie strony z podręcznika raz w tygodniu nie wystarczy, aby widzieć wyraźne efekty nauki. Języka najlepiej uczyć się jak najbardziej regularnie, dlatego mimo braku czasu warto ustanowić sobie pewną językową rutynę – subskrypcję ciekawych kanałów na YouTube czy fiszki w aplikacji na telefonie. Na początek najlepiej zacząć od małych kroków (ale regularnych) i dopiero potem dodawać kolejne. Warto spróbować też przerabiać nawet trochę mniejsze partie materiału, ale dbać o regularne ich powtarzanie. W końcu nie jest istotne ile stron książki przerobimy, a ile zostanie nam w głowie. 🙂

Photo by Suzy Hazelwood on Pexels.com

Pomysły na grudzień

Lista przydatnych źródeł, z których można śmiało korzystać ucząc się samodzielnie Business English:

  1. Quizlet – aplikacja, która w bardzo wygodny sposób pozwala na naukę i powtarzanie słownictwa. Sama tworzę tam gotowe listy, które znajdziesz tutaj: https://quizlet.com/LegalnikEnglish, jednak możesz również przygotować swoje własne listy ze słówek, których aktualnie się uczysz. Świetna w przypadku chronicznego braku czasu, gdyż uczyć można się nawet w autobusie w drodze do pracy. Wystarczy tylko telefon i można ćwiczyć.

  2. Business English Magazine – świetny dwumiesięcznik http://www.business-english.com.pl/ Znajdziecie tu artykuły przygotowane specjalnie dla osób uczących się Business English wraz z mini słowniczkami do każdego tekstu. Bardzo przyspiesza proces czytania!

  3. Podstrona brytyjskiego dziennika The Guardian o temacie biznesowym: https://www.theguardian.com/uk/business Idealna, aby zapoznać się z aktualnymi tematami w biznesie, a przy okazji odkryć nową porcję przydatnych słówek i fraz z materiałów autentycznych.

  4. Coursera – ten temat poruszałam już w jednym z moich wcześniejszych wpisów, jednak warto o nim przypomnieć. W końcu to ogromna dawka darmowej wiedzy z uniwersytetów z całego świata! Tutaj cały wpis na ten temat.

  5. TedTalks o tematyce biznesowej – TedTalks to obecnie bardzo popularny sposób na tworzenie dyskusji oraz wspomaganie pracy na kursach językowych. Z zasobami TedTalks warto jednak zapoznawać się także samodzielnie. Do każdego nagrania dostępna jest transkrypcja. TedTalks o tematyce biznesowej: https://www.ted.com/topics/business

Może macie jakieś własne propozycje materiałów do nauki Business English? Jeśli tak zapraszam do dodania ich do listy w komentarzu 🙂

#naukaangielskiego #fiszki #metodynauki #Legalnik #BusinessEnglish #5pomysłów #pomysły

4 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page