Wymiar sprawiedliwości – podstawowa terminologia
W dzisiejszym wpisie znajdziecie podstawowe terminy dotyczące sądownictwa w Polsce. Dla szerszego obrazu i pewnego porównania na końcu także kilka słów i linki do materiałów o systemach common law.
Sądownictwo w Polsce – podstawowa terminologia:
W polskim systemie prawnym wyróżnić możemy trybunały (tribunals), sądy powszechne (ordinary courts), sądy administracyjne (administrative courts) i sądy wojskowe (military courts). W Polsce funkcjonuje sąd konstytucyjny, którym jest Trybunał Konstytucyjny (Constitutional Tribunal).
Sądy powszechne (ordinary courts) dzielą się na sądy rejonowe (district courts), sądy okręgowe (regional courts) oraz sądy apelacyjne (courts of appeal).
Nadzór nad sądami powszechnymi i wojskowymi sprawuje Sąd Najwyższy (Supreme Court).
Sądy administracyjne (administrative courts) to Naczelny Sąd Administracyjny (Supreme Administrative Court) oraz wojewódzkie sądy administracyjne (provincial administrative courts).
Kilka przydatnych terminów z zakresu sądownictwa:
roszczenie – claim
rozprawa – hearing
ławnik – lay judge (natomiast w systemie common law odpowiednikiem jest ława przysięgłych -> jury)
wydział sądu – court division
asystent sędziego – judicial assistant / assistant to a judge
wyrok – judgement
Sądownictwo USA – podstawowe terminy i uproszczony podział:
W Stanach Zjednoczonych sądownictwo działa na dwóch poziomach federalnym i stanowym, zatem sądy możemy podzielić na state courts i federal courts:
Structure of federal courts:
U.S Supreme Court
Circuit Courts of Appeal
District Courts
Structure of state courts:
Supreme Court
Courts of Appeal
Trial Courts
W zakresie poszerzenia podstawowej wiedzy na temat systemu sądownictwa w USA bardzo polecam CrashCourse, który w przystępny sposób pokazuje strukturę tamtejszych sądów (a przy okazji jest to dobry materiał do listeningu)
System sądownictwa w Wielkiej Brytanii
W systemie Wielkiej Brytanii zaobserwować można brak jednolitości prawnej, dlatego też struktura sądów jest bardziej skomplikowana niż polska – polecam zapoznanie się z grafiką prezentującą brytyjski system sądowniczy stworzony przez the Supreme Court tutaj
Z zakresu podstaw brytyjskiego sądownictwa dostępny jest też ciekawy, darmowy kurs stworzony przez King’s College London tutaj
Z zakresu terminów dotyczących polskiego sądownictwa przygotowałam Quizleta, który pojawił się w zakładce marzec – kliknij tutaj
#Słownictwo #naukaangielskiego #sądy #LegalEnglish #Legalnik #sądownictwo #Angielskidlaprawników #tłumaczenia