top of page

Zajęcia językowe w grupie czy indywidualnie?

Ostatnio udostępniłam ankietę na moim koncie na Instagramie pytając Was jaką formę nauki uważacie za bardziej efektywną – w małej grupie czy indywidualnie. Ankieta spotkała się z dużym odzewem z Waszej strony, a zdecydowana większość, bo aż 70% wybrało opcję zajęć indywidualnych.

Chciałabym dziś podjąć ten temat dla osób, które zastanawiają się, jaką formę zajęć wybrać. Zarówno zajęcia indywidualne, jak i mała grupa (tutaj ważne jest oczywiście słowo mała) mają swoje wady, jak i zalety. Z perspektywy lektora i nauczyciela mogę powiedzieć, że efektywność podczas tych dwóch typów zajęć zależeć będzie od indywidualnego nastawienia, sposobu nauki, a nawet charakteru danego kursanta.

W swoim doświadczeniu mam zajęcia indywidualne, jak i grupowe w bardzo różnych konfiguracjach liczbowych (do 24 osób w grupie). Jednak w tym artykule chciałabym skupić się wyłącznie na małej, kilkuosobowej grupie, np. do max 5-6 osób. W oczywisty sposób większe grupy stają się dużo mniej efektywne z prostej przyczyny, jaką jest mniejsza możliwość zabrania głosu, a jest to na zajęciach językowych bardzo istotny aspekt. Mała grupa odblokowuje natomiast pewne możliwości, których nie ma podczas zajęć indywidualnych. Często problemem staje się wybór odpowiedniego rodzaju zajęć. Spójrzmy na specyfikę obu tych rodzajów kursów:

Zajęcia indywidualne

Photo by Julia M Cameron on Pexels.com

Z racji tego, że jesteśmy 1:1 z lektorem cała jego uwaga jest skupiona na nas oraz naszych potrzebach. Możemy dostosować materiał i tempo zajęć do kursanta – to zdecydowanie największa zaleta. Możemy indywidualnie ustalić godzinę i termin, nie musząc dostosowywać się do innych kursantów. Często też dużo łatwiej rozmawia się wyłącznie z lektorem, bywa to mniej stresujące. Kolejną kwestią jest możliwość większej regulacji poziomu zajęć. Dla osób, które mają bardzo duże problemy z konkretnymi umiejętnościami – np. dużo niższy poziom rozumienia ze słuchu niż pisania czy mówienia od gramatyki idealną opcją wyrównania braków może być indywidualna praca z lektorem. Nie trzeba będzie wtedy przechodzić ponownie przez te aspekty językowe, które są już dobrze znane.

Czynnikiem, które często jest wspominany jako zdecydowany minus takich zajęć jest fakt, że łatwiej jest zawiesić, zrezygnować z takich zajęć, bądź odwoływać – często w ten sposób osiąga się efekt tzw. “wiecznego początkującego”. Zaczynamy kurs, potem zawieszamy na jakiś czas, wracamy itd. Z jednej strony jest to korzyść, bo odwołując zajęcia nie tracimy materiału. Z drugiej strony jeśli nie ma nas na zajęciach grupowych musimy materiał nadrobić, co motywuje do większej regularności, a bez regularności nie robimy postępów. Ponadto zajęcia indywidualne są zawsze droższe od zajęć grupowych – czyli mamy większą intensywność, ale zwykle rzadszy lub krótszy kontakt z językiem w tygodniu.

Zajęcia w małej grupie

Photo by Kampus Production on Pexels.com

Zajęcia w grupach zwykle kojarzą się negatywnie z powodu doświadczeń szkolnych. Mamy tam jednak do czynienia z grupami dużymi, często zdecydowanie zbyt dużymi, aby móc mówić o efektywnej nauce komunikacji. Zajęcia w małej grupie, choć często dają mniej czasu do zabrania głosu na forum, dają możliwość pracy z innymi kursantami, co bardziej naturalnie odzwierciedla sytuacje, w jakich używamy języka na co dzień. Większość osób uczących się angielskiego w Polsce w większości przypadków komunikuje się z innymi nienatywnymi użytkownikami języka, tak więc umiejętność komunikacji z osobami z różnymi akcentami, na różnym poziomie jest niezwykle cenna. Takie lekcje są zwykle również bardziej dynamiczne, gdyż w grupie możemy zrobić dużo więcej różnych rodzajów zadań. Praca w grupie często także motywuje do bardziej intensywnej pracy. Trudniej nam przychodzi być nieprzygotowanym do zajęć, gdy wszyscy pozostali w grupie są.

Oczywiście takie zajęcia mają też swoje wady. Płacimy za lekcję mniej, ale musimy się liczyć z tym, że czasem zamiast mówić, będziemy słuchać innych osób w grupie. Mamy ściśle określony program, dlatego warto się z nim zapoznać przed przystąpieniem do kursu. Innym problemem może być nierówny poziom kursantów w grupie, dlatego zapisując się na kurs grupowy, jeśli nie jesteśmy pewni swojego poziomu, należy zgłosić się do szkoły bądź lektora prowadzącego kurs z prośbą o ocenę poziomu językowego.

Kiedy zajęcia indywidualne?

 1. potrzebujesz indywidualnie skrojonego materiału

 2. nie potrzebujesz tak bardzo ćwiczenia debat, dialogów, prezentacji czy dyskusji grupowych, a po prostu swoich swobodnych wypowiedzi na różne tematy

 3. jesteś bardzo zmotywowany i chcesz poświęcać czas dodatkowo, aby robić szybsze postępy i przerabiać materiał w szybszym tempie / potrzebujesz więcej czasu niż inni na poszczególne zagadnienia

 4. masz dużo samozaparcia i wiesz, że nie będziesz odwoływał zajęć bez powodu

 5. jesteś mało elastyczny czasowo i nie masz możliwości dostosowania się do grafiku grupy

 6. masz bardzo “nierówną” znajomość języka – np. mówisz bardzo płynnie, a nie znasz gramatyki

 7. chcesz mówić jak najwięcej podczas zajęć

 8. Kiedy zajęcia w małej grupie?

 9. chcesz przełamać barierę językową podczas komunikacji z różnymi osobami

 10. istotnym elementem jest dla Ciebie nauka debat, dyskusji, prezentowania opinii na forum

 11. chcesz mieć więcej godzin zajęć w niższej cenie

 12. potrzebujesz motywacji do realizacji postawionych sobie celów – motywuje Cię praca innych osób w grupie oraz mniejsza możliwość odwołania zajęć

 13. cenisz sobie z góry ustalony program kursu – lubisz wiedzieć, co będzie przerabiane i w jakiej kolejności

 14. lubisz mieć odniesienie swoich postępów do innych członków grupy

 15. chcesz się wypowiadać podczas zajęć, ale czasem lubisz także posłuchać innych i wtedy odnieść się do ich wypowiedzi – łatwiej Ci się wtedy przełamać

Mam nadzieję, że powyższe rozważania pomogą w wyborze między zajęciami indywidualnymi a grupowymi. Na przełomie września i października ruszymy z zajęciami podstaw Legal English w małych grupach oraz indywidualne w formie online, więc mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Więcej informacji w sierpniu!

#zajęciaonline #naukawgrupie #LegalEnglish #Legalnik #BusinessEnglish #Metodynauki #zajęciaindywidualne #lekcjeangielskiego

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page